Žakar tkanje

Osnovna razlika između veza i žakar tkanja

Vez znači da nakon što je tkanina istkana, šara se obično mašinski vezuje, a boja neće izbledeti tokom pranja, a ima karakteristike dobre prozračnosti i upijanja vlage. Žakard znači da su šare na tkanini utkane pređom različitih boja prilikom tkanja. U poređenju sa vezenim tkaninama, cena je veća, kvalitet je bolji, a funkcija propusnosti vazduha je bolja.

Šta je žakar tkanje?

Mnogi ljudi povezuju proizvode od žakarda s prošlošću. Izuzetne i luksuzne tkanine nekada su bile dostupne samo bogatima i moćnima, jer su sirovine i neobičan način proizvodnje taj materijal činili veoma skupim. Danas gotovo svaka osoba može kupiti materiju sa prekrasnim ukrasom. Proizvođači koriste različite komponente za proizvodnju jeftinih odjevnih predmeta, kao i detalja interijera. Bez obzira na sirovine koje se koriste za proizvodnju određenog proizvoda, žakard će uvek izgledati elegantno i luksuzno.

Istorija žakarda

Francuska se smatra trendseterom mode i stila. Francuzi su do danas proširili obim proizvodnje novim materijalima, od kojih je jedan bio i žakard. Izumitelj ove materije bio je Joseph Marie Jacquard, koji je poticao iz dinastije tkalaca u Lyonu. Početkom 19. stoljeća uspio je promijeniti funkcije tkalačkog stana i uvesti poboljšani model pomoću kojeg je bilo moguće voditi niti po određenom uzorku kako bi se dobili veliki ukrasi po cijeloj tkanini. Kao rezultat proizvodnje dobijene su tkanine sa atraktivnim dvostranim uzorkom.

Vrste žakar tkanja

Sve žakar tkanine razlikuju se ne samo po vrsti proizvodnih sirovina. Iako je tehnologija izrade žakarda ista, uz pomoć određenih funkcija tkalačkog stanja moguće je postići različita tkanja. U proizvodnji žakard satena, marshmallowa i crepe de chinea koristi se ova vrsta tehnologije za koju se kao sirovina biraju pamuk, svila ili vuna. Kostimi se izrađuju od dvostrane tkanine. Za izradu tapiserija koriste se dvoslojne tkanine.

Kako se izrađuje žakar?

Žakar tkanine izrađuju se žakarskim tkanjem na posebnoj mašini. Gustoća žakarda direktno ovisi o debljini niti od kojih je napravljen – što su deblji, to je tkanina gušća. Reljefni uzorak se postiže spojem desetina i stotina niti, što omogućava utjelovljenje bilo koje ideje na tkanini. Žakard tkanine se takođe nalaze u jednobojnim bojama, ali se najčešće izrađuju u boji. U proizvodnji žakarda koriste se dvije metode bojenja: Niti za izradu tkanine mogu se bojati čak i prije nego što se utkaju u glavnu tkaninu. Takve crteže je praktički nemoguće obezbojiti, pa se materijalu dodaje dodatna čvrstoća. Uzorak se može nanijeti na žakard tkaninu već ispletenu od niti pomoću posebne boje i impregnacije. Ova metoda bojenja koristi se za miješane vrste niti za proizvodnju žakarda, na primer, pamuk s poliesterom.